2020 Women in Industry awards announced

Women in Industry Awards have grown in stature and size year after year and are a critical component in celebrating the success of some outstanding women in traditionally male-dominated industrial sectors such as mining, manufacturing, engineering and transport.

Through acknowledging these incredible achievements and individuals, the program hopes to shine a light on these industries as great career choices for other women.

This year has seen a record number of nominees across all 10 categories, furthermore this year’s nominations come from the highest number of businesses and organisations the programme has ever seen, demonstrating the broad reach and increasing awareness of the Awards. Here are the finalists in each category

Social Leader of the Year Finalists
Alanna Vial – BlueScope
Althea Papinczak – Women in Design and Construction (WIDAC)
Elizabeth Taylor – RedR International
Gemma Murphy – QBE Insurance
Jackie Lewis-Gray – BAE Systems Australia
Jane Tiller – Monash University
Sarah McSwiney – Boeing Aerostructures Australia

Rising Star of the Year Finalists
Proudly sponsored by Atlas Copco
Alicia Heskett – Shell Australia (QGC)
Helen Vu – BOC
Kate Robertson – Geological Survey of SA
Kate Stanbury – Stantec Australia
Keren Reynolds – BAE Systems Australia
Louise Azzopardi – WesTrac
Nima Sherpa – BHP
Rose Lindner – MMG
Vera Milutinovic – Inenco

Business Development Success of the Year Finalists
Caroline Murray – APS Industrial
Jackie Thew – Abrasive Media Supplies
Marika Logan – Elgas
Rachael Ashfield – ifm
Stefanie Frawley – Colliers International
Sonia Turner – Scope Systems

Industry Advocacy Award Finalists
Elizabeth Molyneux – AGL Energy
Hayley Jarick – Supply Chain Sustainability School
Jacqueline Brotherton – Transport Women Australia Limited
Jodie Sainsbury – Kickass Women
Joy Marrocco – AGL
Rose Read – National Waste & Recycling Industry Council
Shay Chalmers – Strategic Engineering
Sonja Malcolm – Sydney Metro

Safety Advocacy Award Finalists
Proudly sponsored by BOC Ltd
Annastasia Denigan – Cement Australia
Lyndal Denny – Women In Trucking Australia
Maddy Holloway – CITIC Pacific Mining
Nadine Yousef – Sydney Trains
Natalia Trewin – WesTrac Pty Ltd
Noelani Reardon – Transport for NSW
Terese Withington – Weir Minerals Australia Ltd
Tracey MacDonald – BAE Systems Australia

Mentor of the Year Finalists
Clytie Dangar – CRC ORE
Dayle Stevens – AGL Energy
Kylie Jones – Diageo Australia
Marie Varrasso – Officeworks

Excellence in Manufacturing Finalists
Josie Costanzo – Brickworks Building Products
Marina Melik – Boeing Aerostructures Australia
Rebecca Parnell – Artisan Food Company Pty Ltd
Rochelle Avinu – Leica Biosystems
Samantha McDonald – Bluescope

Excellence in Mining Finalists
Carlie Hayward – BHP
Clytie Dangar – CRC ORE
Jacqueline Madsen – Caterpillar
Kim Parascos – iVolve Industrial Technology
Rose Lindner – MMG
Sarah Withell – BHP
Terese Withington – Weir Minerals Australia Ltd

Excellence in Engineering Finalists
Proudly sponsored by BAE Systems Australia
Elizabeth Taylor – RedR International
Jane MacMaster – Engineers Australia
Jo Withford – Department of Transport
Lesley DeGaris – Boeing Aerostructures Australia
Lidija Dumbaloska – Sydney Trains
Mandy Petrides – Bosch Australia

Excellence in Transport Finalists
Agnes Lesson – Elgas
Camilla Drover – Transport for NSW
Danelle Kempton – Dananni Haulage
Jane Gillespie – Arup
Lyndal Denny – Women In Trucking Australia
Melissa Strong – Lindsay Australia Limited